Coaching dietetyczny to zjawisko bardzo popularne. Polega ono na wyrobieniu u klienta nawyku zdrowego odżywiania się. Nauka odbywa się pod kierownictwem coacha dietetycznego.

Jego zadaniem

jest przekazanie wiedzy o zdrowym żywieniu w sposób prosty i zrozumiały dlacoaching dietetyczny uczestników coachingu. Proces nauki jest zbliżony do prowadzonego przez dietetyka – trener rozmawia o aktualnych nawykach żywieniowych uczestnika. Następnie coach zadaje pytania na temat zdrowia klienta – jego stanu zdrowia, przechodzonych ostatnio jakieś badania, jaka jest jego historia chorób, czy jest na coś uczulony, itd.

Kolejny etap to przygotowanie przez coacha spersonalizowanego planu żywienia oraz wskazówek, usprawniających proces zdrowego odżywiania się. W przypadku coachingu dietetycznego dostępne są także usługi dodatkowe, niedostępne u zwykłego dietetyka.

Jedną z takich usług jest wspólne robienie zakupów w supermarkecie. Trener osobiście wskazuje jakie produkty należy zakupić, które zaś należy zostawić, jakich informacji szukać na etykietach produktów oraz w jaki sposób je wybierać. Niektórzy trenerzy oferują także wizyty domowe. Dzięki nim coach jest w stanie sprawdzić zawartość lodówki i na tej podstawie trafniej dobrać program zmiany nawyków żywieniowych. W programie coachingu dietetycznego jest też nauka zdrowego gotowania. Dzięki niej klienci mogą się nauczyć przyrządzania zdrowych potraw oraz poprawić swoje zdolności kulinarne.