Autoprezentacja to zarazem świadomy i nieświadomy proces podczas którego ludzie próbują pokazać się w świetle które pozostawi dobre wrażenie. W tych czasach, nasze stosunki międzyludzkie często rozpoczynają się i są pielęgnowane w internecie, na długo przed spotkaniem w realnym życiu. Zależy to od naszego ubioru, zachowania czy doboru słów.Wrażenie które po sobie zostawiasz, na kluczowy wpływ na twoje prywatne i zawodowe życie. Autoprezentacja nie jest więc tylko sposobem na budowanie personalnej marki, a może mieć bezpośredni wpływ na twoją firmę. Bazując na tym jakie wrażenie zostawisz, możesz dostać awans, podpisać kontrakt z nowym klientem lub zamknąć wielką sprzedaż.

1. Bądź świadomy. Samoświadomość jest bardzo ważna w skutecznej autoprezentacji oraz byciu autentyczną osobą.Powinieneś wiedzieć – kim jesteś, jaka jest twoja wartość oraz o co walczysz. Powinieneś zrezygnować z prób zostania kimś kto tylko próbuje wpasować się do otoczenia.

2. Bądź troskliwy i przezorny. Gdy spotykasz innych, staraj się być dobrym słuchaczem i próbuj być otwarty na inne punkty widzenia. Otwieranie się przed innymi jest istotną częścią formowania dobrej relacji z innymi, lecz musisz pamiętać jednak, by nie otworzyć się za szybko oraz zawsze rozważ jak inna osoba może zareagować na to co jej powiesz.

3. Opanuj swoje emocje. Nic nie stwarza gorszego pierwszego wrażenia niż niewłaściwy wybuch emocji. Emocje są ważna częścią relacji z innymi, ale istotne jest aby je kontrolować. Dobry lider musi być w stanie opanować się w każdej sytuacji.

4. Obserwuj zasady etykiety. Istnieje szeroki wachlarz socjalnych zasad lub ” norm ” które mówią nam, jak my się zachować w określonych sytuacjach. By utrzymać pozytywne wrażenie, kluczowe jest abyśmy podążali za tymi normami oraz pokazywali, że wiemy jak zachować się w różnych sytuacjach.

5. Bądź odważny i przekonany. Czasem zdarza się, że musisz pokazać pazur i być odważnym. Ważne jest abyś trzymał się zasad w które wierzysz, szczególnie w hierarchię. Inni będą cię respektować za trzymanie się swoich przekonań.

6. Bądź pozytywny. Istnieje bardzo dużo badań które udowadniają, że pozytywne nastawienie jest ważne podczas autoprezentacji. Liderzy którzy są optymistyczni oraz pokazują pozytywne cechy, są oceniani jako o wiele bardziej efektywni przez swoich podopiecznych.

Skontaktuj się ze mną, jeżeli chcesz nauczyć się relaksować.

Skorzystaj z pomocy psychoterapeuty.