Asertywność jest zachowaniem, które nie zawsze łatwo jest zidentyfikować. Komunikacja to sztuka porozumiewania się, która jest kluczowa jeżeli chodzi o kontakty osobiste i zawodowe.

Komunikacja werbalnaIstnieje istotna różnica pomiędzy byciem asertywnym a agresywnym – ludzie mają tendencje do mylenia tych dwóch pojęć. To właśnie dlatego, pomocnym może okazać się zdefiniowanie tych zachowań.Asertywność polega na balansie. Wymaga bycia zdecydowanym tego co się chce i wymaga, jednocześnie pamiętając o potrzebach innych.

Być może jesteś asertywny i wtedy możesz mieć pewność, że jesteś w stanie dowieść swojej racji lub postawić właściwe granice, ale nie oznacza to, że zrobisz to z odpowiednim poziomem empatii, by nie zrazić do siebie swoich rozmówców. 

Zakres wiedzy: szkolenie składa się z ośmiu części tematycznych i pozwala na zdobycie wiedzy dotyczącej m.in. sztuce budowania poczucia własnej wartości, wyrażania konstruktywnej krytyki czy też sytuacjach trudnych.

Adresaci : wszystkie osoby chętne na zdobycie lub uaktualnienie wiedzy z obszaru psychologii asertywności, a także wszyscy zainteresowani tematyką szkolenia

Program szkolenia:

Poczucie własnej wartości

 1. Poczucie własnej wartości, a asertywność
 2. Szukanie własnego ja poprzez stawianie sobie celów
 3. Dlaczego warto postawić na proaktywną postawę wobec otoczenia

Asertywna komunikacja

 1. Komunikaty asertywne
 2. Komunikaty osłabiające asertywność
 3. Komunikaty niewerbalne, lecz asertywne

Więcej informacji o programie znajdziesz TUTAJ

Asertywność zapewnia wiele innych korzyści, które mogą pomóc Ci w miejscu pracy czy innych obszarach twojego życia. W głównej mierze gdy ludzie asertywni:

 • są świetnymi kandydatami na menadżerów.
 • doprowadzają sprawy do końca traktując ludzi uczciwie oraz z szacunkiem – wraz z wzajemnością.
 • są bardzo lubiani oraz ludzie chcą z nimi pracować.
 • doprowadzają do kompromisowych rozwiązań.
 • są w stanie docenić pozycje oponenta, oraz szybko potrafią dojść z nim do porozumienia.
 • potrafią dobrze rozwiązywać problemy.
 • czują, że są wstanie zrobić wszystko by znaleźć najlepsze rozwiązanie problemów które napotkają.
 • są mniej zaniepokojeni oraz zestresowani.
 • są pewni siebie, oraz nie czują się zagrożeni gdy coś pójdzie nie zgodnie z planem.

Kilka dodatkowych faktów:

Agresywne zachowanie ma swoje korzenie w wygrywaniu. Robisz to co jest najlepsze w twoim interesie, nie patrząc na potrzeby czy uczucia innych ludzi. Gdy jesteś agresywny stajesz się samolubny. Możesz najść nawet na tereny bycia tyranem. Bierzesz co chcesz, często bez pytania. Jednym z głównych benefitów bycia asertywnym, jest to, że może Ci to pomóc być bardziej pewnym siebie, gdyż za każdym razem rozumiesz siebie, oraz wartość tego co masz do przekazania coraz bardziej. Odpowiedni poziom komunikacji i asertywności, ale poparty wiedzą praktyczną na bazie badań i doświadczeń psychologicznych, stanowi sukces i nowe możliwości.